Sprendžiant iš žurnalo „Forbes“ sudaryto sąrašo, turtingiausi pasaulio žmonės, kaip ir dauguma mūsų, negali pasigirti pagausėjusiais turtais. Per paskutiniuosius 12 mėnesių kiekvienas milijardierius prarado vidutiniškai po 3 mlrd. JAV dolerių (arba 23 %) turto. Milijardierių gretos gan sparčiai retėja: prieš metus pasaulis turėjo 1 125 milijardierius, o šiandien jau tik 793. Milijardierių sąrašuose JAV pradėjo atgauti per pastaruosius keletą metų prarastas pozicijas. Šiais metais nuo bendros 10 turtingiausių pasaulio žmonių turto sumos 45 % priklauso JAV milijardieriams (7,3 % daugiau nei 2008  metais). Tuo pačiu verta paminėti, kad net 44 % viso 793 pasaulio milijardierių turto valdo JAV piliečiai.
Sąrašo lyderis Billas Gatesas prarado 18 mlrd. JAV dolerių turto, tačiau tai nesutrukdė jam atgauti pirmosios turtuolių sąrašo pozicijos, nes kiti du jo pagrindiniai persekiotojai – Warrenas Buffetas ir Carlosas Slimas Helu – neteko net po 25 mlrd. JAV dolerių turto.

10. Amancio Ortega

Amancio Ortega (nuotr. msn.com)

Turto vertė: 18,3 mlrd. JAV dolerių

Pagrindinis turto šaltinis: madingi rūbai

Geležinkelininko sūnus savo karjerą pradėjo dirbdamas pasiuntiniu vyriškų marškinių parduotuvėje. Po kažkiek laiko su savo žmona Rosalia Mera (dabar taip pat milijardiere) pradėjo siūti moteriškus drabužius ir apatinius tiesiog savo namuose. Visa tai virto į vieną iš sėkmingiausių drabužių verslų pasaulyje. Šiandien „Inditex“ turi daugiau negu 4 000 parduotuvių 71 šalyje. Pardavimai siekia 12,3 mlrd. JAV dolerių per metus. A. Ortega yra kompanijos vadovas. Nepaisant krizės kompanijos akcijos per pastaruosius 12 mėnesių pakilo 1%. Milijardierius taip pat yra investavęs dujų, turizmo, bankų ir nekilnojamojo turto sektoriuose.  Amancio dukra Marta dirba „Inditex“. Sklinda kandai, kad būtent ji artimiausioje ateityje pakeis savo tėvą.

9. Theo Albrechtas

Theo Albrechtas (nuotr. msn.com)

Turto vertė: 18,8 mlrd. JAV dolerių

Pagrindinis turto šaltinis: prekybos tinklai

Valdo pigaus maisto prekybos centrų tinklą „Aldi Nord“, kompaniją, kuriai ekonominė krizė kolkas išeina į naudą. Spėjama, kad 2008 metais tinklo pardavimai siekė 31 mlrd. JAV dolerių. Po II pasaulinio karo su savo broliu Karlu jis perorganizavo mamos mažą gastronomijos prekių parduotuvėlę į „Aldi“. Turtu broliai pasidalino 1961 m. Theo atiteko šiaurės Vokietijos ir likusios Europos parduotuvės. Negalėdamas veikti „Aldi“ vardu JAV, Theo įkūrė „Trader Joe’s“ tinklą, kuris dabar valdo 320 parduotuvių visoje JAV. Milijardierius tapo atsiskyrėliu po pagrobimo 1971 m., kada nelaisvėje buvo išlaikytas 17 dienų. Kalbama, kad Theo kolekcionuoja senas rašomąsias mašinėles ir mėgsta žaisti golfą.

8. Lakshmi Mittalas

Lakshmi Mittalas (nuotr. msn.com)

Turto vertė: 19,3 mlrd. JAV dolerių

Pagrindinis turto šaltinis: plienas

Imigrantas iš Indijos vadovauja didžiausiai pasaulyje plieno kompanijai – „ArcelorMittal“. Lakshmi Mittalas atsidūrė 8 vietoje, nepaisant, kad jo kompanijos akcijos pasiekė keturių metų žemumas, o plieno kainos nuo praeitos vasaros vidurio nukrito net 75 %. Jo vadovaujama kompanija buvo priversta sumokėti milžiniškas baudas, kai Prancūzijos konkurencijos institucijos ištyrė, kad 10 plieno gamintojų buvo sudarę kartelinius susitarimus. „ArcelorMittal“ per paskutinį ketvirtį patyrė 2,6 mlrd. JAV dolerių nuostolių. Su šeima pradėjęs plieno verslą dar aštuntajame dešimtmetyje įkūrė savo kompaniją 1994 metais. Iš pradžių supirkinėdavo pigias plieno gamyklas Rytų Europoje. Laiko daug grynųjų pinigų, taip pat turi 12 miegamųjų apartamentus Kensingtone – prestižiniame Londono rajone.

7. Mukeshas Ambani

Mukeshas Ambani (nuotr. msn.com)

Turto vertė: 19,5 mlrd. JAV dolerių

Pagrindinis turto šaltinis: naftos produktai

Jam priklausanti kompanija „Reliance Industries“, nepaisant akcijų nuvertėjimo 40 % per paskutiniuosius metus, vis dar išlieka vertingiausia Indijos bendrove. Mukesho tėvas Dhirubhai įkūrė „Reliance“ ir pavertė į didelį konglomeratą. Po tėvo mirties Mukeshas ir jo brolis Anilas kurį laiką kartu valdė šeimos verslą. Bet brolių nesantaika kenkė teisingam kompanijos vadovavimui ir jų motina nusprendė padalinti turtą. Vyras dar ruošiasi persikelti į savo 27 aukštų namą, kuris šiuo metu yra statomas ir atsieis turtuoliui ape 1 mlrd. JAV dolerių. Mukeshas – užkietėjęs bolivudo filmų fanas. Jo žmona Nita vadovauja mokyklai, pavadintai milijardieriaus tėvo garbei.

6. Karlas Albrechtas

Karlas Albrechtas (nuotr. msn.com)

Turto vertė: 21,5 mlrd. JAV dolerių

Pagrindinis turto šaltinis: prekybos tinklai

Turtingiausias Vokietijos žmogus valdo pigaus maisto prekybos centrų tinklą „Aldi Sud“. Ekonominis nuosmukis šiai kompanijai išėjo į naudą – 2008 metais pardavimai išaugo 9,4 % iki 33,7 mlrd. JAV dolerių. Kompanija 2009 m. planuoja dar plėstis ir atidaryti 75 parduotuves JAV, pirmiausia – Niujorke. Su savo jaunesniuoju broliu Theo po II pasaulinio karo perorganizavo mamos turėtą parduotuvę į „Aldi“. Turtu su broliu pasidalino 1961 m. Vokietis jau nebedalyvauja kasdieninėje „Aldi Sud“ veikloje. Karlas – labai privatus žmogus, žinoma tik tiek, kad augina orchidėjas ir mėgsta žaisti golfą.

5. Ingvaras Kampradas

Ingvaras Kampradas (nuotr. msn.com)

Turto vertė: 22 mlrd. JAV dolerių

Pagrindinis turto šaltinis: „Ikea“

Kai buvo paauglys prekiavo degtukais, žuvimi, pieštukais, kalėdiniais atvirukais ir kitomis smulkmenomis. Baldus pradėjo pardavinėti 1947 metais. Pirmąją „Ikea“ atidarė prieš 50 metų.  Parduotuvės pavadinimas yra jo vardo ir pavardės inicialai, pirmosios tėvų ūkio bei artimiausio kaimo raidės. Iš kasdienės kompanijos veiklos pasitraukė 1986 metais, tačiau vis dar yra vyriausiasis patarėjas. „Ikea“ prekybos tinklas parduoda 9 500 rūšių prekes 36 šalyse, spausdina prekių katalogus 27 kalbomis. Pajamos 2008 metais išaugo 7 % iki 27,4 mlrd. JAV dolerių. Visi trys Ingvaro sūnūs dirba kompanijoje. Taupusis turtuolis skraido tik ekonomine klase, pavalgyti eina į pigiausius restoranus, o namus apstato tik „Ikea“ baldais.

4. Lawrence’as Ellisonas

Lawrence'as Ellisonas (nuotr. msn.com)

Turto vertė: 22,5 mlrd. JAV dolerių

Pagrindinis turto šaltinis: „Oracle“

Duomenų bazių gigantas įsijungė į turtuolių lenktynes: „Oracle“ per paskutiniuosius keturis metus įsigijo net 49 objektus. Paskutinis rimtas pirkinys praėjusiais metais „BEA Systems“ už 8,5 mlrd. JAV dolerių. Kompanija sąskaitoje vis dar turi 7 mlrd. JAV dolerių. Akcijų vertė per paskutiniuosius 12 mėnesių nukrito 25 %. Čikagietis Čikagos universitete studijavo fiziką, tačiau taip ir nebaigė. Įkūrė Oracle 1977 m. Kompanija viešai pasiskelbė 1986 m. – vieną dieną prieš „Microsoft“. Turi jachtą „Rising Sun“, tačiau įsigijo ir mažesnę, nes beveik 140 metrų ilgio „Rising Sun“ gana sudėtinga valdyti.

3. Carlosas Slimas Helú

Carlosas Slimas Helu (nuotr. msn.com)

Turto vertė: 33 mlrd. JAV dolerių

Pagrindinis turto šaltinis: telekomunikacijos

Ekonominis nuosmukis ir krentanti peso vertė nuo turtingiausio Lotynų Amerikos gyventojo turto vertės nubraukė 25 mlrd. JAV dolerių. Libaniečio imigranto sūnus nusipirko fiksuotos linijos operatorių „Telefonos de Mexico“ („Telmex“) 1990 m. ir dabar kontroliuoja 90 % Meksikos fiksuoto ryšio rinkos. Carlosas taip pat turi América Móvil, didžiausios Lotynų Amerikos mobilaus ryšio tiekėjos su 173 mln. klientų, akcijų už 16 mlrd. JAV dolerių. Milijardierius perka žiniasklaidos, energetikos, mažmeninės prekybos kompanijų aktyvus. Praėjusiais metai nusipirko „New York Times Co.“ akcijų. Meksikietis yra beisbolo statistikos entuziastas bei meno dirbinių kolekcionierius.

2. Warrenas Buffettas

Warrenas Buffettas (nuotr. msn.com)

Turto vertė: 37 mlrd. JAV dolerių

Pagrindinis turto šaltinis: investicijos

Praėjusiais metais Amerikos numylėtinis investuotojas buvo turtingiausias pasaulio žmogus. Tačiau šiais metais praradęs 25 mlrd. JAV dolerių turto nukrito į antrąją vietą. Jo valdomos „Berkshire Hathaway“ akcijos nuo praėjusių metų kovo mėnesio nukrito net 45 %.  Praėjusias metais investavo į „Goldman Sachs”, „General Electric“, kurių vertė gerokai nukrito. Investuotojas pripažįsta 2008 metais padaręs daug kvailų klaidų. Jaunystėje Nebraskos politiko sūnus išnešiodavo laikraščius. Pirmąją mokesčių susigrąžinimo deklaraciją užpildė būdamas 13 metų ir susigrąžino 35 dolerius už pirktą dviratį. Investuoti Warreną Kolumbijos universitete mokė investavimo guru Benjaminas Grahamas. Tekstilės bendrovę „Berkshire Hathaway“ perėmė 1965 m. Dabar, jau holdingo kompanija, yra investavusi į draudimo, juvelyrikos, komunalinių paslaugų bei maisto gamintojų kompanijas.

1. Turtingiausias pasaulio žmogus – Billas Gatesas

Billas Gatesas (nuotr. msn.com)

Turto vertė: 40 mlrd. JAV dolerių

Pagrindinis turto šaltinis: „Microsoft“

Programinės įrangos aiškiaregys, nepaisant per paskutiniuos 12 mėnesių prarasto 18 mlrd. JAV dolerių turto, vėl atgavo turtingiausio žmogaus titulą. Pasišalinęs nuo kasdienės „Microsoft“ veiklos praėjusių metų vasarą, savo talentą ir gebėjimus paaukojo „Billo ir Melindos Gates fondui“. Šios organizacijos turtas sausį siekė 30 mlrd. JAV dolerių. Fondas skirtas kovai su badu besivystančiose šalyse, išsilavinimo JAV vidurinėse mokyklose kokybės gerinimui bei kovai prieš maliariją, tuberkuliozę ir AIDS. B. Gatesas vis dar laiko „Microsoft“ vadovo vairą: kiekvieną ketvirtį prekiauja „Microsoft“ akcijomis, investuoja. Deja, „Microsoft“ akcijų vertė per paskutiniuosius 12 mėnesių nukrito net 45 %.


Facebook komentarai

8 komentarai “Turtingiausi pasaulio žmonės 2009 m.

  1. Ka bepridursi, turtingiausiu pasaulio zmoniu desimtuke vien vyrai :))))))))

  2. To Karolis: Moterim nesenei leista balsuoti tu nori kad jos jau super verslininkem taptu :) visos stipriausios verslininkes ir taip jau bobos su kiausiais.

Komentuoti

Jūsų el. paštas nebus rodomas. Privalomi laukai pažymėti *