Tikriausiai kiekvienas nuo pirmųjų geografijos pamokų prisimename ilgiausią upę („…ten gyvena krokodilas…“), tačiau kaip su kitomis? Kad galėtumėte atgaivinti savo atmintį, o kai ką sužinoti ir visiškai naujo, pateikiame dešimt ilgiausių pasaulio upių.

10. Lena – 4 400 km

lena

Penkta pagal ilgį Rusijos upė prasideda Baikalo kalnuose ir įteka į Laptevų jūrą (Arkties vandenynas). Upė augalų ir gyvūnų namais virsta tik keletui mėnesių per metus – visą likusį laiką ji būna užšalusi.

9. Amūras – 4 444 km

Gore River delta in the Komsomolsky Zapodevnik (Nature Reserve). Amur floodplain. Far East. Russian Federation   Ecoregion 181

Upės pradžia – Mongolijoje, tačiau didžiausia jos dalis teka per Rusiją, šiek tiek per Kiniją. Upė įteka į Ochotsko jūrą. Skalauja Komsomolsko, Nikolajevsko ir Chabarovsko (Rusijos miestai) krantus.

8. Kongas – 4 700 km

kongas

Tai antra pagal ilgį Afrikos upė (po Nilo). Nemaža upės dalis yra pavirtusi į Zairo ir Kongo Respublikos sieną. Upė taip pat teka per Angolą, Zambiją, Kamerūną, Tanzaniją. Kongo plotis svyruoja maždaug nuo 1 iki 16 km.

7. Irtyšius – 5410 km

irtysius

Dar vienos tekančios Rusijoje upės pradžia – Altajaus kalnuose. Irtyšius įteka į Obės įlanką. Ši milžiniška upė neaplenkia ir tokių miestų kaip Novosibirskas, Barnaulas, Krasnojarskas. Upė apie pusę metų būna padengta ledu. Seniau Irtyšius garsėdavo žuvų gausa, tačiau dabar yra labai užterštas.

6. Chvangchė (Geltonoji upė) – 5464 km

geltonoji-upe

Chvangchė išteka iš Kunluno kalnyno Kinijoje ir įteka į Bohajaus įlanką (taip pat Kinijoje). Upė per amžius garsėjo ne tik kaip gyvybės šaltinis, bet ir mirties (užterštumas, potvyniai) šaltinis. Vienas potvynis 1931 m. nusinešė net vieną milijoną žmonių gyvybių. Miestai per kuriuos teka upė: Lanzhou, Kaifeng, Dzinanas.

5. Jenisejus – 5 539 km

jenisejus

Ilgiausia Rusijos upė išsiraizgius nuo pietų iki šiaurės Sibiro. Jos pradžia – Mongolijos kalnuose, o įteka į Karos jūrą Rusijos šiaurėje. Didžiąją metų dalį Jenisejus yra užšalęs. Upė skalauja Krasnojarsko krantus.

4. Misisipė-Misūris – 6 275 km

misisipe

Misisipė, įskaitant Misūrį, yra ketvirta pagal ilgį pasaulio upė bei ilgiausia JAV upė. Misisipė gausi savo gyvūnija. Joje aptinkama 241 žuvies rūšis, 50 rūšių žinduolių, ir net apie 40% visų šalies migruojančių paukščių. Šiuo metu upe plaukioja daug komercinių laivų bei turistų. Prie Misisipės įsikūrę tokie miestai kaip Memfis ar Naujasis Orleanas, o upė savo kelionę baigia Meksikos įlankoje taip pat prie Naujojo Orleano.

3. Jangdzė – 6 300 km

jangdze

Jangdzė – ilgiausia tiek Kinijos tiek visos Azijos upė. Jangdzė labai svarbi ryžių augintojams – prie jos krantų yra vienos didžiausių ryžių plantacijų visame pasaulyje. Taip pat pati upė naudojama ir komerciniams tikslams (prekių pergabenimui ir pan.) Upė prasideda Tibete, o įteka į Rytų Kinijos jūrą, prie Šanchajaus.

2. Amazonė – 6 400 km

amazone

Nors Amazonė ilgiausiųjų sąraše užima antrąją vietą, tačiau tai plačiausia ir vandeningiausia upė pasaulyje. Net 20 procentų upių vandenų, kurie patenka į vandenynus yra Amazonės vandenys. Nuo senovės kaip ir Nilas ši upė yra naudojama žemės ūkio ir transportavimo tikslais. Tai nepasikeitė iki šių dienų. Upei Amazonės vardą 1541 m. suteikė ispanų keliautojas Francisco de Orellana. Upės pradžia – Peru, o savo vagą baigia ties Atlanto vandenynu Brazilijoje.

1. Ilgiausia upė – Nilas – 6 650 km

Nilas prie Kairo

Nilas – ilgiausia ir garsiausia upė pasaulio istorijoje. Nilo upės delta yra daugelio gyvūnų namai (krokodilų, vėžlių, babuinų, antilopių, daugiau kaip 300 paukščių rūšių, žuvų ir pan.) Afrikos pasididžiavimas teka net per 9 šalis: Egiptą, Sudaną, Ugandą, Etiopiją, Zairą, Keniją,Tanzaniją, Ruandą, Burundį. Upės pavadinimas kilo nuo graikiško žodžio „Nelios“, kas reiškia „upės slėnis“. Upės šaltiniai yra Viktorijos ežeras Ugandoje bei Tanos ežeras Etipijoje. Nilas savo beveik 7000 km kelionę baigia įtekėdamas į Viduržemio jūrą ties Egiptu.


Facebook komentarai

9 komentarai “Ilgiausios pasaulio upės

  1. Sveikas, Domai,

    Na, dėl Nilo ir Amazonės buvo nemažai ginčų. Brazilų mokslininkai tvirtina, kad būtent Amazonė ilgiausia, tačiau, kiek esu radęs oficialių šaltinių šia tema, visi tvirtina, kad ilgiausias šiuo metu Nilas. Turbūt geriausias atsakymas į šį klausimą čia.

    Pagarbiai,
    TopTen.lt administratorius

  2. Aš irgi manau, kad Amazonė yra ilgesnė, nes mokslininkai buvo atradę dar dalį Amazonės…

  3. galejo ir ka nors idomiau sugalvot, nes visas sitas reikalas aprasinejamas sestos klases geografijos vadovelyje

  4. jei sudetume misisipe irmisuri tada upe butu pati ilgiausia pasualyje – 8690 km.. bet kadangi misuris yra tik intakas todel jos yra atskiros upes misisipe 3950 km o misuris 4740ĄĄ

  5. Sveiki.
    Kai aš mokiausi mokykloje, tada ginčai vyko, kuri upė ilgesnė: Nilas ar Misisipė-Misūris.
    dabar tokių ginčų negirdėti, tačiau ir Vikipedija rašo:

    http://lt.wikipedia.org/wiki/Misisip%C4%97_%28up%C4%97%29

    “Misisipė (angl. Mississippi River; vietinių indėnų kalba – „didžioji upė“) – didžiausia Šiaurės Amerikos ir viena didžiausių pasaulio upių. Ilgis 3950 km, o nuo Misurio ištakų – 6420 km.”

    Manau, Jūsų klasifikacijoje, pagal ilgius yra prasprūdusi klaidikė, – Misisipė-Misūris (ilgis 6420km) ir turėtų būti antroje vietoje

  6. Nile River: 4,238 miles (6,825 kilometers)
    Amazon River: 4,000 miles (6,437 kilometers)

    Štai atsakymas visiems:)

Komentuoti

Jūsų el. paštas nebus rodomas. Privalomi laukai pažymėti *