Ar jau suskaičiavote kiek praradote pinigų per praeitus metus? Galbūt nieko? Tada esate vienas iš nedaugelio laimingųjų, nes 2008-ieji buvo nesėkmingi beveik visiems, taip pat ir milijardieriams. Net 300 pasaulio milijardierių iš metinio Forbes.com milijardierių sąrašo, kuriame buvo 1 125 turtuoliai, neteko bent po vieną milijardą JAV dolerių. Dar įspūdingesnis skaičius – 10 turtingiausių pasaulio žmonių kartu sudėjus prarado 150 mlrd. JAV dolerių turto. Taigi, kuriems iš 1125 turtingiausių planetos gyventojų 2008 metai buvo nesėkmingiausi?

10. Wong Kwong Yu

Wong Kwong Yu

Turto vertė 2008 m. kovą: 3,5 mlrd. JAV dolerių

Dabartinė turto vertė: 2,5 mlrd. JAV dolerių

Turto vertės pokytis: –37 %

Daugiausia mažmenine prekyba besiverčiantis milijardierius buvo sulaikytas Pekino policijos ir yra kaltinamas ekonominiais nusikaltimais. Konkrečiau – jis kaltinamas dviejų kompanijų akcijų kainų manipuliacijomis. Visa tai būtų niekai, tačiau po Wong Kwong Yu sulaikymo jo kontroliuojamos „Gome Electrical Appliances“ akcijos nukrito net 80 procentų.

9. Anuragas Dikshitas

Anuragas Dikshitas

Turto vertė 2008 m. kovą: 1,6 mlrd. JAV dolerių

Dabartinė turto vertė: mažiau negu 1 mlrd. JAV dolerių

Turto vertės pokytis: daugiau nei –38 %

A. Dikshitas sukūrė programinę įrangą sėkmingam kompanijos „Party Gaming“ žaidimui „Party Poker“, kurio dėka galima žaisti kortomis iš pinigų tiesiog naršyklėje. Kompaniją jis paliko ir pardavė didžiąją dalį akcijų 2006 metais (šiais metais JAV vyriausybė uždraudė tokio tipo žaidimus). 2008 m. pabaigoje teisme jis prisipažino esąs kaltas ir pažeidęs JAV azartinių žaidimų įstatymus bei sutiko sumokėti 300 mln. JAV dolerių baudą. Milijardierius taip pat gali gauti laisvės atėmimo bausmę dviem metams, tačiau iki 2010 metų nebus teisiamas. A. Dikshitas jau sumokėjo 100 mln. JAV dolerių iš jam paskirtos bausmės, o kitas dvi tokio pačio dydžio įmokas turės sumokėti iki 2010 metų.

8. Larry Yungas

Larry Yungas

Turto vertė 2008 m. kovą: 3 mlrd. JAV dolerių

Dabartinė turto vertė: 750 mln. JAV dolerių

Turto vertės pokytis: –75 %

Turbūt garsiausias kapitalistas visoje Kinijoje, tačiau jo reputacija gavo skaudų smūgį, kai L. Yungo kompanija „Citic Pacific“ dėl blogų paskolų spalio mėnesį patyrė nuostolių. Per dešimt dienų akcijų vertė nukrito net 80 % (nors vėliau akcijų vertė šiek tiek pakilo, tačiau, palyginus su ankstesniu laikotarpiu, jos vis dar yra praradę daugiau nei 50 % savo buvusios vertės). „Citic Pacific“ akcijos šiek tiek atsigavo po to, kai pagrindinė L. Yungo kompanija „Citic Group“ sutiko ją kredituoti.

7. Tulsi Tanti

Tulsi Tanti

Turto vertė 2008 m. kovą: 3 mlrd. JAV dolerių

Dabartinė turto vertė: 500 mln. JAV dolerių

Turto vertės pokytis: –83 %

T. Tanti dėl savo nesėkmių tikriausiai galėtų kaltinti vėją. Jo vėjo jėgainių kompanija „Suzlon Energy“ raportavo apie prastos kokybės vėjo turbinų mentes, kurios nuo stipraus vėjo paprasčiausiai pradėjo lūžti. Kompanijos 25 milijonų dolerių injekcija tvarkyti prastos kokybes mentes nelabai pakėlė investuotojų pasitikėjimą „Suzlon Energy“ ir akcijų vertė nuo kovo mėnesio nukrito apie 80 procentų.

6. Davidas Rossas

Davidas Rossas

Turto vertė 2008 m. kovą: 1,4 mlrd. JAV dolerių

Dabartinė turto vertė: 150 mln. JAV dolerių

Turto vertės pokytis: –89 %

2008-ųjų pabaigoje D. Rossas, imdamas asmenines paskolas, užstatė net keturių kompanijų, kuriose jis buvo pagrindinis akcininkas ir direktorius, turimas akcijas. Iškart po to jis atsistatydino ir iš trijų kompanijų direktoriaus pareigų. Verslininkas, kuris yra vienas iš garsios Didžiosios Britanijos bendrovės „Carphone Warehouse“ įkūrėjų, prieš keletą metų savo turimas įvairių bendrovių akcijas netikėtai pradėjo naudoti kaip užstatą nekilnojamojo turto investicijų finansavimui. Deja 2008 metais pradėjo smarkiai kristi tiek nekilnojamojo turto kainos, tiek „Carphone Warehouse“ akcijų vertė ir D. Rossas nebesugebėjo vykdyti prisiimtų finansinių įsipareigojimų.

5. Konstantinas Ževago

Konstantinas Ževago

Turto vertė 2008 m. kovą: 3,4 mlrd. JAV dolerių

Dabartinė turto vertė: 350 mln. JAV dolerių

Turto vertės pokytis: –90 %

Vunderkindas iš Ukrainos per devynis mėnesius prarado apie 3 mlrd. JAV dolerių. Dėl to labiausiai kalta jo geležies rūdos perderbimo įmonė „Ferrexpo“, kurios akcijų vertė nuo kovo mėn. nukrito net 89 procentais. Į tai iškart sureagavo „JPMorgan Chase“ ir pareikalavo grąžinti išduotą paskolą. Norėdamas gauti pinigų K. Ževago turėjo parduoti 1/5 „Ferrexpo“ akcijų net su 30 % nuolaida. Iškart po to iš savo pareigų atsistatydino „Ferrexpo“ generalinis direktorius ir Konstantinas Ževago perėmė jo pareigas. Buvęs 35-erių metų milijardierius taip pat yra Ukrainos parlamento deputatas bei ministrės pirmininkės Julijos Tymošenko šalininkas.

4.  Luisas Portillo

Luisas Portillo

Turto vertė 2008 m. kovą: 1,2 mlrd. JAV dolerių

Dabartinė turto vertė: 15 mln. JAV dolerių

Turto vertės pokytis: –99 %

Trumpai gyvavęs Ispanijos nekilnojamojo turto aukso amžius vieną ryškiausių spekuliantų paliko beveik su tuščiomis kišenėmis. Portillo 2005 m. įsigijo nekilojamojo turto bendrovę „Inmocaral“. Apetitas augo bevalgant – 2006 m. pakilimo metu, naudodamas savo turimą turtą kaip užstatą, iš daugiau nei tuzino bankų sugebėjo pasiskolinti net 1,4 mlrd. JAV dolerių ir įsigijo dar didesnę NT bendrovę – „Inmobiliaria Colonial“. Deja, prastėjant reikalams, jau 2007 m. gruodžio mėnesį jis atsistatydino iš kompanijos vadovo pareigų ir 2008 m. pradžioje bandė savo turimą turto dalį parduotį Dubajaus fondui. Sandoris su arabais žlugo ir tam, kad sumokėtų skolas buvęs milijardierius turėjo parduoti didžiąją dalį savo turimų akcijų.

3. Bjorgfluras Gudmundssonas

Bjorgfluras Gudmundssonas

Turto vertė 2008 m. kovą: 1,1 mlrd. JAV dolerių

Dabartinė turto vertė: nulis

Turto vertės pokytis: –100 %

2008 m. spalio mėnesio ekonomikos griūtis Islandijoje kai kam buvo ypač skaudi. Būtent šiuo laikotarpiu bankrutavo ir buvo nacionalizuotas antras pagal dydį Islandijos bankas, o kartu nuplaukė ir visas B. Gudmundssono, banko vadovo ir pagrindinio akcininko, 1,1 mlrd. JAV dolerių vertės turtas. Jo holdingo kompanija „Hansa“ buvo likviduota, o tuo pačiu islandas dar neteko ir holdingo kompanijai priklaususio Anglijos Premier lygos futbolo klubo „West Ham“.

2. Olegas Deripaska

Olegas Deripaska

Turto vertė 2008 m. kovą: 28 mlrd. JAV dolerių

Dabartinė turto vertė: mažiau nei 10 mlrd. JAV dolerių

Turto vertės pokytis: daugiau nei –64 %

Buvęs prekiautojas metalais sugebėjo išlikti per mafijos karus, tačiau su krize kovoti sekasi daug sunkiau. Šiuo metu buvusį turtingiausią Rusijos pilietį slegia vis krentantys akcijų kursai ir 14 mlrd. JAV dolerių skolos. Pavyzdžiui, O. Deripaska norėdamas ir toliau kontroliuoti 25 % bendrovės „Norilsk Nickel“ akcijų turėjo paimti 4,5 mlrd. paskolą iš vieno Rusijos bankų, nes Vakarų bankai, kuriems jis yra skolingas, kėsinosi perimti bendrovės akcijas už negrąžinamas skolas. Taip pat  rusas atsiėmė 1,5 mlrd. dolerių investicijų iš Kanados automobilių gamintojo „Magna International“ ir 0,5 mlrd. dolerių iš vokiečių kompanijos „Hotchief“. Be visa to O. Deripaska paskutiniu metu pardavinėja ir jam priklausančias draudimo kompanijos „Inogsstrakh“ akcijas.

1. Daugiausia turto praradęs milijardierius – Anilas Ambani

Anilas Ambani

Turto vertė 2008 m. kovą: 42 mlrd. JAV dolerių

Dabartinė turto vertė: 12 mlrd. JAV dolerių

Turto vertės pokytis: –72 %

Praeitais metais sugebėjęs daugiausiai iš visų pasaulio turtuolių padidinti savo turto vertę, jau šiais metais tapo pačiu nesėkmingiausiu. Vos per 9 mėnesius A. Ambani neteko 30 mlrd. JAV dolerių – daugiau nei bet kas kitas pasaulyje. Didžiąją dalį turto milijardierius iš Indijos prarado nukritus jo valdomos telekomunikacijų bendrovės „Reliance Communications“ akcijų kursui.


Facebook komentarai

4 komentarai “Nesėkmingiausi milijardieriai 2008 metais

 1. KArtais Bjorgfluras Gudmundssonas Neturetu But Pirmas!!!??

  Turto vertė 2008 m. kovą: 1,1 mlrd. JAV dolerių

  Dabartinė turto vertė: nulis

  Turto vertės pokytis: –100 %
  Ir pokytis 100% ir verte dabartine nulis
  taj bsk …

Komentuoti

Jūsų el. paštas nebus rodomas. Privalomi laukai pažymėti *