Šiandieniniame pasaulyje pastatyti namą neprireikia nei vienerių metų, tačiau prieš daugelį metų, kai žmonės neturėjo modernių įrankių, viskas buvo kitaip. Tuomet statybos užsitęsdavo dešimtmečiais, šimtmečiais ar netgi tūkstantmečiais. Šis vyrų žurnalo AskMen sudarytas ilgiausiai statytų objektų dešimtukas atiduoda duoklę didingiems statiniams, kurie atlaikė laiko išbandymus, sugebėjo išlikti per įvairiausius karus ir gamtos stichijas.
10. Koliziejus
Manoma, kad Koliziejuje vienu metu renginius galėjo stebėti nuo 50 000 iki 80 000 žiūrovų. Tais laikais tai buvo tikras inžinerinis stebuklas, nes net ir šių laikų modernūs stadionai talpina ne ką daugiau žmonių. Koliziejus, kurio aukštis siekė 48 m, o ilgis 189 m, buvo išskirtinio didingumo pastatas ir patiems romėnams, kurių pasiekimai inžinerijos srityje stebina pasaulį. Arkos ir skliautai buvo panaudoti pastato tvirtumui, o po pačia arena buvo tunelių kompleksas, įvairūs pakelėjai ir netgi hidrauliniai mechanizmai.
Statybų pradžia: 80 m. pr. Kr.
Pabaiga: 70 m. pr. Kr.
Trukmė: 10 metų
9. Partenonas
Partenonas, stovintis ant Akropolio kalno, virš Atėnų, buvo pastatytas dar penktame amžiuje pr. Kr. Šis architektūros stebuklas – deivės Atėnės šventykla. Statant pastatą buvo taikomas aukso pjūvio principas, kuris, senovės graikų laikytas estetinio grožio principu. Partenonas buvo gražiausia dorėninė šventykla visoje Senovės Graikijoje ir priklauso ilgiausiai statytų objektų sąrašui todėl, kad net mažiausia Atėnės šventyklos detalė buvo ypač kruopščiai ir tiksliai išdirbta, nors nemažai tautų tuo laikmečiu dar gyveno urvuose.
Statybų pradžia: 447 m. pr. Kr.
Pabaiga: 430 m. pr. Kr.
Trukmė: 17 metų
8. Cheopso piramidė (Didžioji Gizos piramidė)
Ši piramidė buvo pastatyta faraonui Khufu (gr. Cheopsas) gyvenusiam apie 2550 m. pr. Kr. Cheopso piramidė kelis tūkstančius metų (iki Eifelio bokšto) buvo aukščiausias žmogaus statinys žemėje. Manoma, kad piramidė buvo statoma apie du dešimtmečius ir prie jos statybos prisidėjo net apie 100 000 žmonių. Egipto pasididžiavimas pastatytas iš 2 mln. akmens luitų, kurių kiekvienas sveria apie 2,5 tonos. Iki dabar yra svarstoma, kaip tuometiniai žmonės sugebėjo užkelti šiuos luitus iki pat statinio viršaus. Cheopso piramidė yra pats seniausias bei vienintelis išlikęs iš septynių pasaulio stebuklų.
Statybų pradžia: 2580 m. pr. Kr.
Pabaiga: 2560 m. pr. Kr.
Trukmė: 20 metų
7. Sacsayhuaman
Sacsayhuaman yra puikus Pietų Amerikos civilizacijų kūrybos pavyzdys. Akmeninis kompleksas vaizduoja pumos galvą, o likusi miesto dalis – kūną. Šios akmeninės konstrukcijos praktiškai yra nesugriaunamos – akmenys surakinti taip stipriai ir glaudžiai, kad tarp jų neįmanoma įkišti net popieriaus lapo. Kaip akmenys buvo apdoroti, atgabenti ir sustatyti vis dar neaišku, tačiau manoma, kad prie Sacsayhuaman dirbo 30 000 žmonių.
Statybų pradžia: 1445 m.
Pabaiga: 1508 m.
Trukmė: 63 metai
6. Jorko katedra (York Minster)
Yra nemažai katedrų kurių statyba užtruko ilgus metus, tačiau ši nurungia jas visas – jai pastatyti prireikė 2,5 amžiaus. Jorko katedra yra didžiausia viduramžių vitražų kolekcija visame pasaulyje. Katedros ilgis siekia 160 metrų, o kiekvieno iš bokštų aukštis – apie 60 metrų. Šio pastato statybai buvo naudojama tipiška viduramžių technika ir medžiagos, bet vis dėlto statybos užsitęsė daugiau nei 200 metų. Šiuo metu katedra yra puikus viduramžių amatininkų techninių įgūdžių ir tuo metu vyravusios pastatų konstrukcijos pavyzdys.
Statybų pradžia: 1220 m.
Pabaiga: 1472 m.
Trukmė: 252 metai
5. Čičen Ica
Čičen Ica, esanti Jukatano pusiasalyje, Meksikoje, yra viena geriausiai žinomų Majų gyvenviečių. Įkurta apie 600 m. gyvenvietė užima 16 kv. km plotą. Čičen Ica didžioji piramidė buvo pastatyta tam, kad sustiprintų ant jos viršaus kalbančiojo balsą. Mažiausios piramidės detalės buvo nepriekaištingai matematiškai apskaičiuotos. Tai tik dar vienas įrodymas, kad majai buvo geri matematikai.
Statybų pradžia: 600 m.
Pabaiga: 1000 m.
Trukmė: 400 metų
4. Angkor Wat
Centrinė šventykla, pastatyta 12 a. pr. chmerų imperijoje, Kambodžoje, buvo bendruomenės pastatų, kurie kartu sudarė vieną iš didžiausių priešindustrinių miestų pasaulyje, dalis. Miestas turėjo 3,5 km ilgio išorinę gynybinę sieną, kuri kartu su grioviu aprėpė net 82 hektarus žemės ploto. Pati šventykla yra pastatyta ant trijų stačiakampių galerijų, iš kurių kiekviena yra aukštesnė už buvusią. Nepaisant to, kad miestas neišliko iki mūsų dienų, Angkor Wat šventykla išlieka geriausiu chmerų civilizacijos architektūros pavyzdžiu visame pasaulyje.
Statybų pradžia: 802 m.
Pabaiga: 1220 m.
Trukmė: 418 metų
3. Petra
Petra – tvirtovė viduryje dykumos, Jordanijoje. Tvirtovė buvo įkurta tiesiog vienoje iš didelių uolienų. Tvirtovės fasadas yra 30 metrų pločio ir 43 metrų aukščio. Tvirtovę 600 m. pr. Kr. įkūrė arabų klajokliai. Manoma, kad jau tuo metu joje galėdavo apsistoti apie 20 000 žmonių. Tai buvo vienas iš svarbiausių Artimųjų Rytų prekybos centrų. Klajokliai neturėjo modernesnių įrankių ir dirbo gana primityviai, todėl visiškam Petros užbaigimui prireikė beveik pusės tūkstančio metų.
Statybų pradžia: 600 m. pr. Kr.
Pabaiga: 150 m. pr. Kr.
Trukmė: 450 metų
2. Stounhendžas (angl. Stonehenge)
Nors Stounhendžui jau 5 000 metų niekas tiksliai negali pasakyti, kodėl jis buvo pastatytas. Be abejonės, tai vienas iš nuostabiausių statinių visame pasaulyje. Kiekvienas iš akmenų sveria apie 4 tonas. Negana to, į dabartinę vietą (Wiltshire, Anglija) jie buvo atgabenti iš už 386 km esančio pietų Velso. Mokslininkai teigia, kad ši0 konstrukcinio stebuklo užbaigimui prireikė net 1 500 metų ir 30 mln. darbo valandų. Stounhendžas preciziškai suderintas su saulės ir mėnulio judėjimu, todėl manoma, kad tai buvo didžiulė astronominė stebykla.
Statybų pradžia: 3100 m. pr. Kr.
Pabaiga: 1500 m. pr. Kr.
Trukmė: 1600 metų
1. Didžioji kinų siena
Didžioji kinų siena – vienintelis statinys, kuriam visiškai užbaigti prireikė net 2 000 metų. Didžiąją sieną iš tikrųjų galima laikyti sienų junginiu, kurias statė įvairių dinastijų atstovai. Manoma, kad sienos ilgis XVI a. sieke 6 700 km, o ją nuo klajoklių užpuldinėjimų saugojo apie 1 mln. Kinijos kareivių. Spėjama, kad statant šią sieną žuvo nuo dviejų iki trijų milijonų žmonių. Ilgą laiką didžioji kinų siena buvo Kinijos imperijos galybės simboliu.
Statybų pradžia: 400 m. pr. Kr.
Pabaiga: 1600 m.
Trukmė: 2000 metų
Gal peržiūrim populiariausius Top 10?- Top 10 lietuviškų YouTube vaizdelių (video)
- Greičiausi gyvūnai pasaulyje
- Brangiausi pasaulio gyvūnai
- Ilgiausios pasaulio upės
- Brangiausi pasaulyje mobilieji telefonai
- Aukščiausi pasaulio pastatai
- Pavojingiausi gyvūnai žemėje
- Aukščiausi žmonės pasaulyje
- Turtingiausi pasaulio žmonės
- Geriausi Kalėdiniai filmai (video)
įdomus top dešimtukas. regis ne parteonas, o panteonas
Sveika, Justa,
Čia kalbama apie Partenoną, kuris yra Graikijoje, Atėnuose, o Panteonas stovi Romoje. Plačiau: http://lt.wikipedia.org/wiki/Partenonas
Pagarbiai,
TopTen.lt administratorius
Koliziejus predetas statyti 70 pr. Kr. , o baigtas 80 pr. Kr. Tigi iki Kristaus gimimo metai mazejo o nedidejo.
Nu jo… Suprasčiau ten piramide , kad statyta 20 metų , bet kad “Didžioji kinų siena” statyta 2000 metų tai tikrai nepatikėčiau..=)
Noriu paklausti, o kas kiek laiko idesi naujus toppen?
Oi klaida norejau parasyti topten.
Sveikas, Modestai,
Įprastai per savaitę yra įdedami 1-2 dešimtukai. Greičiausiai apie tai galite sužinoti užsiprenumeravę RSS srautą, arba, jeigu juo nesinaudojate, galite užsisakyti naujienas el. paštu. Abi šias funkcijas rasite dešinėje puslapio pusėje.
Pagarbiai,
TopTen.lt administratorius
o kodel lt nacionalinis stadionas nepateko? Jau beveik 25 metai kaip stato..
:D robertai gerai cia skelei :D
robertai, pats atsakei į savo klausymą, nes stadioną “dar stato” kai pastatys- pretenduos į septintąją topo vietą :)
Įdomūs įspūidngi statiniai ir neįtikėtina kaip juos sugebėjo pastatyti neturint dabartinės technikos įvairovės. Ne veltui išlikę iki šių dienų, juk darbo įdėta neišmatuojamai daug.